Alışveriş sepetiniz boş!
Hoşgeldin ziyaretçi giriş yapın ya da kayıt olun.

Kız arkadaşı kapkaça uğrayınca elektroşok cihazı tasarladı

Posted by in Haberler on July 24, 2014 . 0 Comments.

Aksaray'da Bilgisayar Teknolojileri Bölümü öğrencisi Metin Boran, kız arkadaşının kapkaça maruz kalmasından etkilenerek, "kapkaçsavar" adını verdiği 10 bin volt gerilim uygulayabilen, madeni para büyüklüğünde elektroşok cihazı geliştirdi - Boran: "Kapkaç olayı meydana geldiğinde, düğme ile kapkaççıya 10 bin volt gerilim veriyoruz. Şoka giriyor, fiziksel bir zarar vermiyor. Sadece engellemeye yönelik bir cihaz.

AKSARAY (AA) - ÖZKAN BEYER - Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Teknolojileri Bölümü öğrencisi Metin Boran, kız arkadaşının kaçkaça maruz kalmasından etkilenerek "kapkaçsavar" isminde 10 bin volt gerilim uygulayabilen elektroşok cihazı yaptı.

Metin Boran (28), iki kaç ay önce bir kişinin, kız arkadaşının çantasını çalmasına tanıklık etti. Bu durumdan etkilenen Boran, kapkaçla mücadele bitirecek bir cihaz geliştirmek için kolları sıvadı. Amerika'da polisler tarafından uygulanan elektronik tabancalardan esinlenerek, 10 bin volt uygulayabilen "kapkaçsavar" ismini verdiği madeni para büyüklüğünde bir elektroşok cihaz geliştirdi. Boran, bilekliğe takılan cihazın günlük hayatta kullanılmasıyla kapkaç olaylarının azalacağını öngörüyor.

Metin Boran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kız arkadaşının yolda yürüdüğü sırada kapkaça maruz kalmasına tanıklık ettiğini söyledi.

Bu durumdan hayli olumsuz etkilendiğini ifade eden Boran, "Arkadaşımın bir aylık bursu gitti, cep telefonu kayboldu. Mağdur olduk. Bu olumsuz durumun ardından, 'bir proje geliştirelim' dedik. "Kapkaççılığı nasıl önleriz?. Kapkaççılığın önüne geçen bir proje geliştirelim' dedik. Yaptığım çalışmalar neticesinde kapkaççılığı önlemek için "kapkaçsavar" isminde bir cihaz geliştirdim" dedi.

Boran, geliştirilen cihazın 10 bin voltluk bir gerilim uyguladığını belirterek, şunları anlattı:

"Amerikan polislerinin elektronik tabancalarından esinlenerek bu cihazı yaptım. Bunu 'günlük hayatta nasıl kullanabiliriz?' diye düşündük. Daha sonra cihazı bir bilekliğe taktık. Bilekliğin üzerinde 10 bin volt gerilim veren bir mekanizmamız var. Küçük bir pille çalışıyor. Cihazın bir düğmesi var. Kapkaç olayı meydana geldiğinde, bu düğme ile kapkaççıya 10 bin volt gerilim veriyoruz. Kapkaççı şoka giriyor. Cihaz, kapkaççıya fiziksel bir zarar vermiyor. Sadece engellemeye yönelik bir cihaz. Bu şekilde kapkaçı önlemiş oluyoruz."

Cihazın 100 liralık bir maliyetle geliştirdiğini belirten Boran, cihazın farklı modellerinin yapılmasıyla maliyetinin en fazla 150-200 lira olacağını aktardı.

Kapkaç olaylarında kadınların daha çok biber gazı kullanıldığını ifade eden Boran, "Kapkaççılar, biber gazına çözüm buluyor. Biber gazı kullanıncaya kadar kapkaçı kaçıyor. Bayanlar, biber gazını ceplerinde değil çantalarında taşıyorlar. Kapkaççılar da direkt çantaları çalıyor. Geliştirdiğimiz cihazla kapkaçı engellemeyi düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Last update: July 24, 2014

Comments

Leave a Comment

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url with http://)
* Comment:
Back to Top
Sigara Sarma Makinası